Okra - tajemství exotické zeleniny, kterou musíte ochutnat!

Okra

Co je to okra?

Okra je exotická zelenina, která se stala populární i v české kuchyni. Jedná se o plod rostliny s názvem Abelmoschus esculentus a má nepřehlédnutelný válcovitý tvar a charakteristickou šťavnatou konzistenci. Okra obsahuje důležité živiny jako vitamín C, vitamin K a vlákninu. Díky svému lehce sladkému a mírně nahořklému aroma se hodí do různých pokrmů, například do polévek, salátů nebo jako příloha k masu. Pokud jste ji ještě neochutnali, rozhodně byste si ji měli vyzkoušet!

Původ a historie okry

Okra (Abelmoschus esculentus) je rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, ale dnes se pěstuje i v jiných částech světa. Tato zelenina patří do čeledi slézovité a je známá pro svůj charakteristický tvar a lepkavou texturu.

Historie okry sahá až do starověkého Egypta, kde byla uctívána jako posvátná rostlina. Poté se rozšířila i do dalších částí Afriky a později byla přivezena do Ameriky během období otroctví. Dnes se okra používá v mnoha kuchyních po celém světě, zejména v jihoamerické, indické a africké kuchyni.

Okra je také bohatým zdrojem vitamínů A a C, vlákniny a minerálů, jako je vápník a draslík. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají zdravou přísadu do svých jídel.

Jak okra vypadá?

Jak okra vypadá?

Okra je zelenina, která pochází z Afriky a je oblíbenou součástí kuchyně mnoha zemí, včetně Indie, Karibiku a Jižní Ameriky. Má podlouhlý tvar s hrbolatým povrchem a může být dlouhá až 18 cm.

Barva okry se pohybuje od světle zelené po tmavě zelenou s bílými nitkami uvnitř. Při vaření získává šťavnatou texturu a mírně sladkou chuť.

Tip na nakup: Vyberte si okry, které jsou pevné na dotek bez skvrn nebo měkkých míst. Skladujte je v lednicí při teplotě mezi 7-10 °C a spotřebujte co nejdříve.

Nutriční hodnota okry

Pokud se zajímáte o zdravou stravu, určitě byste měli vědět, jaké výživové hodnoty má okra. Tato zelenina je bohatá na vitaminy C a K, obsahuje také hořčík, železo a vápník. Okra má nízký obsah kalorií a sacharidů, což ji činí ideálním pokrmem pro ty, kteří chtějí zhubnout nebo udržovat svou váhu. Protože obsahuje hodně vlákniny, pomáhá i při trávení a udržuje hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni. Zkuste si tuto chutnou a zdravou zeleninu připravit například na grilu nebo ji přidejte do salátů.

Jak se pěstuje okra?

Pokud se chystáte pěstovat okra, je důležité vědět několik základních informací. Okra patří mezi exotickou zeleninu, která pochází ze subtropických oblastí Afriky a Asie. V České republice se běžně nepěstuje, ale pokud chcete experimentovat s novými plodinami, určitě si ji můžete vyzkoušet.

Při pěstování okry je důležité zajistit co nejvíce slunečního svitu a tepla. Ideální teplota pro růst rostliny se pohybuje kolem 25 stupňů Celsia. Okra potřebuje také dostatek vlhkosti, proto je třeba pravidelně zalévat a udržovat vlhkost v půdě.

Okra se nejlépe pěstuje přímým výsevem semen do zeminy již po posledním jarním mrazu. Při sázení rostlin je důležité dbát na to, aby byly umístěny v řádných rozestupech a mohly tak dobře růst a vyvýjet se. Po asi 2-3 měsících od výsevu by rostlina mohla začít kvést a postupně produkovat plody.

Okra má ráda teplou půdu a dobře se jí daří na slunečných svazích. Pokud se vám podaří vytvořit pro okru optimální podmínky, může tato zelenina být skvělým přísadou do vaší zahrádky a nejen to, ale také do vašeho jídelníčku.

Jak a kdy sklízet okru?

Okra je oblíbená zelenina, která patří k tradičnímu jídlu v mnoha zemích. Pokud jste jiště nikdy nezkusili, určitě byste si ji měli vyzkoušet a zahrnout ji do svého jídelníčku. Sklízení okry je velmi důležité pro dosažení co největší chuti a kvality.

Prvním krokem při sklizni okry je počkat na správný okamžik. Okry lze sklízet, jakmile jsou asi 5 až 10 centimetrů dlouhé. Pokud je sipravte později, mohou být tvrdé a holé uvnitř.

Pokud plánujete sklizeň okry ručně, pak byste měli použít ostře nahnáče nebo nůž s tenkým ostřím. Musíte řezat stonky poblíž hlavní rostliny. Nevytrhujte okra ze stromu, protože to by mohlo poškodit kořenový systém rostliny.

Sklizené okry dejte ihned do chladu nebo do ledové vody, aby se udržely čerstvé. Můžete je skladovat celé nebo nakrájené na kolečka či plátky ve vhodných uzavřených nádobách v lednici nebo mrazáku.

Sklízejte okry pravidelně, aby se zvýšila produkce a zdraví rostliny. Pokud budete dodržovat tuto jednoduchou radu, budou vaše okry vždy chutné a zdravé.

Jak připravit okru k jídlu?

Pokud se chystáte připravit okru k jídlu, existuje mnoho způsobů, jak ji můžete upravit. Zde je několik tipů:

1. Okru omyjte a nakrájejte na plátky.

2. Vařte ji v osolené vodě asi 15 minut nebo dokud není měkká.

3. Mezitím si prohřejte pánvi s olejem a osmahněte cibuli do zlatova.

4. Přidejte nasekaný česnek a papriky, nechte krátce restovat.

5. Poté přidejte uvařenou okru a podle chuti dochuťte solí a pepřem.

Můžete také okru smažit na pánvi nebo ji upravit v troubě společně s různými druhy koření. Pokud preferujete lehčí jídla, můžete okru skládat do salátu nebo přidat do polévky.

Ať už si vyberete kterýkoli z těchto způsobů, bude to určitě skvělý doplněk vašeho jídelníčku plného zeleniny!

Recepty s okrou

Okra je zelenina plná chuti a zdravých látek, kterou můžete využít při vaření mnoha pokrmů. Pokud hledáte nové nápady na vaření s okrou, přinášíme vám skvělé recepty pro různé chutné a zdravé jídla s touto zeleninou. Od tradičních kari až po moderní saláty, najdete u nás recepty pro každou příležitost. Pusťte se do vaření s okrou!

Zajímavosti o okře

Zajímavosti o okře

Okra, také nazývaná gumbo, je oblíbená zelenina pocházející z Afriky. Spousta lidí má k ní však rozporuplný vztah - někteří ji milují pro její chuť i výhody pro zdraví, jiní ji naopak nezvládnou ochutnat kvůli její specifické konzistenci. A co víte vy o této zajímavé rostlině? Zde je pár zajímavostí:

1. Okra obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, jako jsou vitaminy C a K, hořčík a vápník.

2. Konzistence okry může být velmi slimy (slizovitá) - to je způsobeno přítomností látky podobné slizu zvaného mucin.

3. V některých kulturách se okra používá jako přísada do polévek nebo omáček pro svou schopnost zahušťovat a dodávat šťavnatost jídlu.

4. Okra byla dříve používána i jako alternativa kávových bobů - semena se suší a praží, poté se mohou namlít a uvařit jako káva.

5. Tato rostlina má velmi krásné květy - jsou velké a různobarevné (nejčastěji žluté nebo červené) a vypadají skvěle jako součást zahradního designu.

Zajímavé, že ano? A co vy, máte rádi okru a pokud ano, jak ji nejraději připravujete?

Okra v kuchyni světa

Okra je unikátní zelenina, která se vyskytuje zejména v Africe a Asii. Přestože mnoho lidí na ni není zvyklých, má okra ve světové kuchyni mnoho využití. Její lepkavá konzistence se hodí jako zahušťovadlo do polévek a omáček nebo jako součást různých pokrmů s masem, rybami či zeleninou. V Indii je okra oblíbeným přísadou do kari jídel a v Nigérii se tradičně podává s rýží. V jižních Spojených státech ji pak najdete jako součást populárního pokrmu gumbo. Také díky svému vysokému obsahu vlákniny a antioxidantů by mohla být okra více zařazena do našich jídelníčků po celém světě.

Publikováno: 10. 06. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Vladan Brouček

Tagy: okra | zelenina