Mangold: Zelenina plná chuti a zdraví

Mangold

Mangold, také známý jako řepík nebo špenát z řepy, patří mezi oblíbené zdravé zeleniny. Toto rostlinné superjídlo je plné vitamínů a minerálů, které jsou pro lidský organismus důležité. Navíc je to zelenina s nízkým obsahem kalorií, což ji činí ideálním doplňkem stravy pro ty, kteří se snaží udržet si zdravou váhu. V tomto článku se podíváme na původ a historii mangoldu, jeho nutriční hodnoty a možnosti použití v kuchyni.

Původ a historie mangoldu

Mangold, zvaný také špenátová řepa, je zelenina pocházející z oblasti Středomoří. První zmínky o mangoldu sahají až do starověkého Řecka, kde byl pěstován pro své vynikající vlastnosti jako potravina i lék. V průběhu času se mangold rozšířil po celé Evropě a stal se tradiční součástí mnoha národních kuchyní.

Mangold patří do rodu řepy a je přímým příbuzným cukety, dýně nebo jiných druhů listové zeleniny. Hojně se vyskytuje v oblasti středomořského pobřeží, ale dnes lze mangold najít téměř po celém světě.

Dnes je mangold oblíbenou zeleninou nejen pro svoji chuť a bohatost na vitaminy K, C a A, ale také pro svou schopnost růst jak ve studených tak teplých podmínkách. Mangold lze najít v mnoha odstínech barev od zelené přes žlutou až po tmavě červenou barvu lístků.

Historie a původ mangoldu jsou zajímavými tématy, která dokazují skvělou univerzálnost této zeleniny a jeho roli v lidské kuchyni po celá staletí.

Botanické vlastnosti mangoldu

Mangold je zelenina bohatá na vitamíny a minerály, která se často zaměňuje s řepou nebo špenátem. Botanicky patří do čeledi laskavcovitých a kultivován je pro konzumaci listů i stonků. Mangold má velké, kožovité listy s různými barevnými odstíny - od zelené přes žlutou a oranžovou až po tmavě fialovou. Jeho stonky bývají také barevné a jsou mohutné, tuhé a šťavnaté. Mangold je roční rostlina a lze jej pěstovat v mnoha typech půdy, ale preferuje mírně kyselé pH. Je oblíbeným druhem zeleniny v evropských kuchyních díky své všestrannosti a chuti, která připomíná špenát s lehce nakyslým ovocným nádechem.

Nutriční hodnota mangoldu

Mangold je vysoce hodnotná zelenina a nabízí mnoho nutričních výhod. Obsahuje bohaté množství vitamínů, zejména vitamín A, K a C, což pomáhá udržovat zdravou kůži, podporuje imunitu a snižuje riziko srdečních onemocnění. Mangold také obsahuje důležité minerály jako draslík, hořčík a železo, které jsou důležité pro správnou funkci svalů a nervového systému. Navíc obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před poškozením buněk a snižují riziko rakoviny. Přidání mangoldu do vaší stravy může být jednoduchým způsobem jak zajistit dostatek důležitých vitamínů a minerálů pro zdravý životní styl.

Pěstování mangoldu

Pěstování mangoldu je relativně snadné a může být velmi přínosné pro vaši zahrádku. Mangold je stálezelená zelenina, která patří do čeledi laskavcovitých a má velmi specifickou chuť. Nejenže je bohatý na vitaminy A a C, ale také obsahuje hořčík, vápník a železo.

Nejlepší čas pro pěstování mangoldu je od konce jara do začátku podzimu. Je důležité, aby byly semena vysazena v hloubce asi 2–3 cm a ve vzdálenosti asi 5 cm od sebe. Mangold potřebuje na růst slunce a dostatek vlhkosti, proto doporučujeme zalévat rostliny pravidelně.

Mangold může být sklízen průběžně podle potřeby a to obvykle kolem 60 dnů po výsadbě semen. Lze ho použít jako přísadu do salátů nebo jako zeleninu samotnou.

V souhrnu pěstování mangoldu je jednoduché a vhodné jak pro začínající zahradníky, tak pro ty pokročilejší. Má vynikající nutriční hodnoty a může dát vaší zahradě barevný řez.

1. Příprava půdy

Příprava půdy je klíčovým krokem pro výsadbu mangoldu. Nejprve je třeba vybrat vhodné místo pro pěstování, které by mělo být chráněno před silnými větry a suchem. Poté je nutné odstranit veškeré plevele a rovnoměrně rozprostřít hnojivo po celé ploše. Pokud má zemina nízkou pH hodnotu, je třeba přidat vápník.

Poté se doporučuje hloubková orbice pomocí frézy či ručního nástroje. Půda by měla být uvolněna minimálně do hloubky 25 cm, aby kořeny mohly růst bez omezení. Po dokončení orbice se doporučuje povrch zeminy zarovnat a dát jí dostatek času na usazení.

Kvalitní příprava půdy zajistí zdravý růst mangoldu a vysokou úrodu plodů s lepší chutí a výživovou hodnotou.

2. Výsev a sazenice

Výsev a sazenice jsou důležitými prvky při pěstování mangoldu. Tento zeleninový druh lze vysévat buď přímo do země na jaře, nebo můžeme použít sazenice, které si můžeme předpěstovat sami doma a později je vysadit do zahrady. Při výsevu bychom měli dbát na dostatek slunce a vláhy, aby semena dobře klíčila. Sazence by pak měly být silné a zdravé, aby se dobře adaptovaly na nové prostředí venku. Správná péče o výsadbu mangoldu následně zajistí bohatou sklizeň této lahodné a zdravé zeleniny.

3. Zálivka a hnojení

Zálivka a hnojení jsou důležitými faktory pro růst a plodnost mangoldu. Tato zelenina vyžaduje pravidelnou zálivku, aby se udržela vlhkost půdy kolem kořenů. Ideální frekvence je jednou týdně v suchém období a každých 10-14 dní v období s dostatkem deště. Pokud bude půda příliš suchá nebo naopak moc mokrá, mohou se objevit problémy s růstem a plodem mangoldu.

Co se týče hnojení, doporučuje se aplikovat dusíkaté hnojivo na začátku růstu a poté přejít k fosforečnému a draselnému hnojivu během vegetačního období. To pomáhá posilovat kořeny a podporovat tvorbu listů i stonků. Při používání hnojiv je však důležité dbát na správné dávkování, aby nedošlo k přehnojení a poškození rostliny.

Celkově platí, že pravidelná péče o zálivku a hnojení jsou klíčové pro zdravý růst mangoldu a jeho bohatou úrodu.

4. Péče o rostliny

Pokud jde o péči o mangold, je to docela snadné. Tato zelenina miluje slunce a mírně vlhkou půdu, takže byste ji měli umístit na slunečné místo s dobrou drenáží. Pokud máte půdu, která je příliš suchá nebo špatně odvodňovaná, mohou se vaše rostliny potýkat s problémy jako hniloba kořenů nebo žloutnutí listů.

Péče o mangold zahrnuje i pravidelnou zálivku. Mangold potřebuje dostatek vody, zejména během letních měsíců, kdy se teploty vyšplhají nahoru. Pokud máte vysoké teploty a sucho, zkontrolujte své rostliny denně a zalévejte je podle potřeby.

Kromě toho byste měli pravidelně kontrolovat své rostliny na přítomnost škůdců a hub, které mohou ohrozit jejich růst a vývoj. Nejběžnějšími škůdci mangoldu jsou slimáci a housenky. Pokud naleznete tyto škůdce na svých rostlinách, použijte přírodní metody kontrolních opatření jako jsou napadením dravých brouků nebo aplikací organických sprejů.

Celkově vzato, péče o mangold je snadná a nenáročná. Pokud se postarajíte o své rostliny správně, budete moci sklízet odrůdy mangoldu po celou sezonu.

Sklizeň a skladování mangoldu

Sklizeň a skladování mangoldu jsou důležitými kroky v procesu pěstování této zeleniny. Mangold se sklízí postupně, jak roste, tedy od spodních listů ke vrchním. Listy se utrhají přičemž se snažíme co nejméně poškodit rostlinu. Po sklizni je důležité mangold co nejdříve umýt a usušit. Poté lze mangold skladovat buď v chladu (ideálně při teplotách okolo 0 °C) nebo ve vlhkém prostoru (např. zabalený v mokrém hadru či papíru). Při správném skladování lze mangold uchovat několik dní a zachová si tak plnou chuť i vitaminy.

Použití mangoldu v kuchyni

Mangold, také nazývaný řepová listová zelenina, je nejen krásnou rostlinou kvůli svým výrazným a pestrobarevným stonkům a žilnatým listům, ale také se jedná o chutnou a zdravou ingredienci do mnoha jídel. Jeho šťavnaté listy lze vařit, péct, dušit nebo použít jako náhradu pro špenát. Stejně tak jsou lahodné stonky mangoldu skvělou přílohou k masu nebo rybám. Mangold také obsahuje mnoho vitamínů a minerálů jako například vitaminy A, C a K, vápník a hořčík. Pokud tedy hledáte novou zdravou alternativu v kuchyni, neváhejte s mangoldem experimentovat!

1. Recepty s mangoldem

Mangold (Beta vulgaris var. cicla) je zelenina, která se v posledních letech stává stále populárnější nejen kvůli svému nízkému obsahu kalorií, ale také pro svou výživovou hodnotu a skvělou chuť. Mangold patří do stejné botanické rodiny jako řepa a cukrová řepa a jeho listy lze použít v mnoha receptech.

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak použít mangold, jsou různé recepty s tímto zeleninovým listem. Například mangold může být použit k přípravě smoothie, polívky nebo salátu. Mnoho lidí si pochvaluje i mangoldovou omáčku s krémovým máslem či smetanou a pokud byste rádi ochutnali něco zajímavého, můžete si vyzkoušet např. kuskusový salát se sušenými rajčaty a mangoldem.

V každém případě jsou recepty s mangoldem skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů a antioxidantů. Pokud hledáte nové zdravé alternativy pro vaše jídlo, určitě byste neměli opomenout tuto fantastickou zeleninu!

2. Zdravotní benefity mangoldu

Mangold je nejen chutná a výživná zelenina, ale také má mnoho zdravotních benefitů. Obsahuje například velké množství antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály a snižují riziko některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby či rakovina. Díky obsahu hořčíku a draslíku podporuje mangold také zdraví srdce a krevního tlaku. Dalšími benefity jsou pak posilování kostí díky obsahu vápníku a vitamínů D a K, podpora trávicího traktu díky vláknině nebo regulace hladiny cukru v krvi díky obsahu chromu.

Celkově lze říci, že mangold je velmi užitečná a chutná zelenina. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, jako jsou železo, vápník a hořčík. Pravidelná konzumace mangoldu může pomoci snížit riziko onemocnění srdce, vysokého krevního tlaku a cukrovky. Kromě toho má také protizánětlivé účinky a zlepšuje trávení. Pokud tedy hledáte novou zdravou zeleninu pro své jídlo, rozhodně byste měli vyzkoušet mangold!

Zdroje

Mangold, též nazývaný též řepínek nebo listová řepa, je zelenina, která má vysokou výživovou hodnotu a mnoho zdravotních benefitů. Jedním z hlavních zdrojů této rostliny jsou její listy, které obsahují vitaminy A, C a K, železo a hořčík. Tento vitaminový mix pomáhá posilovat imunitní systém a podporuje správné fungování srdce. Dalším zdrojem mangoldu jsou jeho kořeny, bohaté na vlákninu a antioxidanty. Mnoho lidí také konzumuje mangold kvůli jeho snadné stravitelnosti a nízkému obsahu kalorií. Zdroje mangoldu se nachází po celém světě a tato zelenina je často používána v kuchařství pro svou chutnou chuť a pestrou barvu.

Publikováno: 03. 08. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Adéla Broučková

Tagy: mangold | zelenina