Rissoto: Italská lahůdka plná chuti, která vás okouzlí!

Rissoto

Risotto je tradiční italské jídlo, které se skládá z rýže a dalších ingrediencí jako jsou maso, ryby, zelenina, sýr a koření. Toto pokrm je oblíbený po celém světě nejen pro svou bohatou chuť a texturu, ale také díky tomu, že lze připravit mnoho různých variant podle osobních preferencí. Risotto si totiž velmi snadno přizpůsobíte dle toho co máte rádi a co právě máte k dispozici v kuchyni. V tomto článku se dozvíte více o historii této italské speciality a několika receptech na nejpopulárnější druhy risotta.

Historie rizota

Historie rizota sahá až do středověké Itálie, kde se začala rozvíjet kuchyně bohatých vrstev. Díky obchodním kontaktům s arabskými zeměmi se do italského středomoří dostalo mnoho nových ingrediencí, jako byly například koření a rýže. První zmínka o rýži v Itálii pochází ze 14. století a patrně se jednalo o rýži dovezenou z Asie.

Rizoto jako jídlo bylo původně doménou chudších vrstev obyvatelstva, kteří si doplňovali své stravování levnou polévkou z rýže, zvanou "riso al brodo". Avšak postupem času se tento druh pokrmu stal i oblíbeným u bohatších lidí a vznikla mnoho variant rizota s masem, rybami nebo různými druhy zeleniny.

Od 19. století se rizoto stalo populárním jídlem i mimo hranice Itálie a dnes představuje jednu z nejtypičtějších specialit italské kuchyně. Každá oblast má svůj recept na rizoto, který respektuje tradici daného místa a používá přirozené suroviny, jako jsou drůbeží vývar, sýry nebo mořské plody. V současnosti se rizoto podává jako hlavní jídlo nebo jako předkrm a je oblíbeným pokrmem jak v restauracích, tak i doma.

Základní ingredience

Základní ingrediencemi pro přípravu rissota jsou rýže arborio nebo carnaroli, cibule, olivový olej a vývar. Rýže typu arborio je oblíbená pro svůj vysoký obsah škrobu, což umožňuje, aby se rizoto stalo krémové a plné chuti. Cibule dodávají sladkou chuť a olivový olej zajišťuje kořenění jídla. Vývar může být kuřecí, hovězí nebo zeleninový a slouží k dosažení dokonalé konzistence rissota. Kromě toho lze do rissota přidat další ingredience jako jsou houby, šunka, krevety nebo nasekané bylinky, podle představ kuchaře či regionálních tradic.

Postup přípravy

Příprava rizota je poměrně jednoduchá, ale vyžaduje trpělivost a pečlivost. Nejprve si připravte vývar z kuřecího masa, který budete později používat pro zalití rýže. Poté oloupejte a nakrájejte cibuli na drobné kousky a spolu s máslem ji osmahněte na pánvi. Přidejte rýži Arborio a promíchejte tak, aby byla každá zrnka pokryta máslem. Nalijte část vývaru tak, aby rýže byla zakrytá, a vařte za mírného ohně, občas míchání. Postupně přidávejte další vývar podle potřeby a vařte do úplného změknutí rýže. Na závěr přidejte parmezánový sýr a míchání nechte rozpustit. Servujte horké s možností ozdobení čerstvou petrželkou nebo bazalkou.

1 Příprava vývaru

Příprava vývaru je klíčovým krokem při vaření italského rizota, zvaného risotto. Abychom mohli vytvořit dokonalou chuť a konzistenci, je důležité použít kvalitní vývar. Nejlepší je připravit si ho sami doma. K tomu stačí použít zeleninu (mrkev, celer, petržel), cibuli, česnek a bylinky (bobkový list, tymián). Všechny ingredience se nechají vařit spolu s vodou po dobu několika hodin, dokud se vývar neztuhne. Přidání této aromatické tekutiny k rýži pomáhá uvolňovat škrob a zaručuje krémovou texturu bez přidání smetany nebo másla. Úspěšná příprava vývaru proto udělá z každého risotta gastronomickou lahůdku.

2 Příprava rýže

Příprava rýže pro italské rizoto neboli risotto, je velmi důležitá. Pro získání správné konzistence a chuťového profilu je nutné použít speciální rýži – arborio. Tato odrůda rýže má vyšší obsah škrobu než běžná rýže a to umožňuje vytvoření krémové textury bez přidání smetany.

Před samotnou vařením arboria je důležité rýži dobře připravit. Nejprve ji proplachujeme pod tekoucí vodou, dokud není voda čistá. Poté vložíme do hrnce s vroucí osolenou vodou a vaříme asi 10 minut, dokud se rýže nezměkne na vnější straně a uvnitř zůstanou tvrdší jádra.

Poté odstavujeme od plotny, scedíme a chladíme pod studenou vodou, abychom zastavili vaření. Nyní můžeme začít s vařením samotného risotta.

3 Příprava základního rizota

Příprava základního rizota je poměrně jednoduchá, ale vyžaduje pečlivost a trpělivost. Prvním krokem je na pánvi rozpálit lžíci olivového oleje a osmahnout na něm nadrobno nakrájenou cibuli, dokud se nezměkne. Potom přidáme rýži arborio nebo jiný druh krátkozrnné rýže vhodný pro rizoto a promícháváme, dokud se rýže neprohřeje a stane se opakovaně skelnou.

Následně zalijeme vývarem nebo vodou, tak aby byla rýže celkově pokryta tekutinou. Rozehřejeme na střední teplotu a čekáme, až tekutina zřídne. Zde je důležité pravidelné míchání za účelem rovnoměrného rozložení tekutiny.

Jakmile se tekutina zredukuje, můžeme přidat další porce tekutiny (na 1 díl rýže použijte asi 2-3 díly vody), opět čekat dokud se sníží do poloviny, a takto postupovat i nadále. Na konci dochutíme solí, pepřem a přidáme oblíbené suroviny jako např. sýr Parmezán nebo krevety.

Takto připravené rizoto se může podávat jako samostatné jídlo, nebo jako příloha k masu a zelenině. Hlavní je, abychom věnovali pozornost každému kroku a pečlivě dodržovali proporce tekutiny a rýže.

4 Variace rizota

Risotto je italské jídlo, které je vynikající svou krémovou konzistencí a bohatou chutí. Existuje mnoho různých způsobů, jak připravit rizoto - každý region Itálie má svou vlastní specialitu. Zde jsou čtyři oblíbené varianty rizota:

1) Rizoto s houbami: Tato varianta obsahuje směs hub a parmazánového sýra, který dodává jídlu bohatou chuť.

2) Rizoto se zeleninou: S touto verzí se pracuje jako s běžným rizotem, ale místo masa se používají čerstvé nebo uvařené zeleniny. Papriky a cibule dodávají jídlu punc.

3) Rizoto s kuřetem: Kousek grilovaného nebo pečeného kuřete může udělat zázraky pro chuťové buňky. S parmazánem, cibulí a bylinkami se kuře stane dokonalou přísadou k této alternativě rizota.

4) Rizoto s mořskými plody: Poslední verze zahrnuje úlovek z hlubin modrého oceánu. Rafinovanost této varianty spočívá v tom, že dovnitř se naráz dostane i krevety a chobotnice, což dodává jídlu výraznou chuť.

Vyzkoušejte tyto různé typy rizota a objevte svou oblíbenou verzi!

Doporučené přílohy

Pokud se chystáte připravit italské rizoto doma, nezapomeňte na několik důležitých doporučených příloh. Kromě samotného rýže a sýra Parmesana potřebujete také kvalitní vývar, kterým budete rýži postupně zalévat a tak jí přidávat na objemu. Důležité jsou také koření, zejména tymián a rozmarýn, které dodají rizotu chuťovou hloubku. Pokud si chcete rizoto obohatit i o další chutě, můžete ho ozvláštnit například kuřecím masem, houbami či špenátem. K dokonalosti této italské speciality nebudou určitě chybět ani sklenka bílého vína a dobrou chuť!

Servírování a ozdobení

Servírování a ozdobení rizota je stejně důležité jako jeho příprava. Kromě krásného talíře můžete rizoto ozdobit čerstvými bylinkami, špetkou strouhaného parmazánu nebo zdobením z mořských plodů. Pokud chcete být opravdu sofistikovaní, můžete rizoto servírovat v malých keramických hrncích - tak jak se podává v Itálii. Důležité je pamatovat na to, že servírování a ozdobení jsou posledním krokem k dokonalému jídlu, které potěší nejen chuťové buňky, ale i oči hostů.

Celkově lze říci, že rizoto je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších pokrmů italské kuchyně. Jeho příprava vyžaduje určitou dávku trpělivosti a pečlivosti, ale výsledek stojí za to. Rizoto může být připraveno s různými ingrediencemi a každá varianta má své kouzlo. Ať už preferujete rizoto s hříbky, kuřecím masem či mořskými plody, je toto jídlo skvělou volbou pro milovníky italské gastronomie. Doporučuji vyzkoušet rizoto doma i v některé z místních restaurací, abyste si udělali obrázek o tomto oblíbeném pokrmu sami.

Zdroje

Rissoto je italské rizoto, které se vyrábí ze speciálního druhu rýže Arborio. K vytvoření skvělé chuti a konzistence jsou nepostradatelné také základní suroviny jako jsou cibule, bílé víno a sýr parmezán. Zdroje kvalitních surovin pro přípravu tohoto tradičního jídla se nachází zejména v Itálii, kde lze snadno zakoupit špičkovou Arborio rýži a další potřebné ingredience. Však ani u nás není problém získat kvalitní suroviny pro vaši domácí přípravu lahodného rissota – stačí navštívit specializované obchody nebo farmy nabízející BIO produkty.

Publikováno: 22. 10. 2023

Kategorie: recepty

Autor: Tereza Menšíková

Tagy: rissoto | italské rizoto