Zavařování rajčat: Postup a tipy pro dokonalé domácí konzervování

Zavařování Rajčat

Příprava rajčat pro zavařování

Příprava rajčat pro zavařování je klíčovým krokem, který ovlivňuje kvalitu a trvanlivost vašich konzerv. Začněte tím, že si vyberete zralá a pevná rajčata bez vad a poškození. Omyjte je důkladně pod tekoucí vodou a odstraňte stonky. Poté připravte hrnce s vroucí vodou a velkou nádobu s ledovou vodou. Rajčata ponořte na 30 sekund do vroucí vody a poté okamžitě přesuňte do ledové vody, což pomůže snadno odstranit slupku.

Výběr vhodných sklenic a uzávěrů

Výběr vhodných sklenic a uzávěrů je klíčovým krokem při zavařování rajčat. Sklenice by měly být vyrobeny z odolného skla, které snese vysokou teplotu při sterilizaci. Doporučuje se použít sklenice s širokým hrdlem, což usnadní plnění rajčaty dovnitř. Uzávěry by měly být nové a nepoškozené, aby zajistily správné utěsnění sklenic. Nejlepší volbou jsou kovové víčka s gumovým těsnícím kroužkem, která se dají opakovaně použít. Je také možné použít speciální konzervy s páskou nebo skluzavkou pro snadné otevírání. Před použitím je nutné pečlivě zkontrolovat stav sklenic a uzávěrů, aby nedošlo k úniku vzduchu nebo bakterií do konzervovaných rajčat.

Sterilizace sklenic a příprava zavařovacího roztoku

Sterilizace sklenic je důležitým krokem při zavařování rajčat. Sklenice a uzávěry by měly být pečlivě vyčištěny a poté sterilizovány. Nejjednodušší způsob je ponořit sklenice a uzávěry do vroucí vody na 10 minut. Poté je nechte vychladnout na čistém utěrce.

Příprava zavařovacího roztoku je dalším důležitým krokem. Smíchejte 1 litr vody s 2 lžícemi soli a 1 lžící cukru. Přiveďte k varu a vařte, dokud se sůl a cukr úplně nerozpustí. Poté nechte roztok vychladnout.

Pokud chcete rajčata zavařovat ve sladkokyselém nálevu, můžete do zavařovacího roztoku přidat také octa, cukr a koření podle své chuti.

Dbejte na to, aby sklenice byly úplně pokryty zavařovacím roztokem, aby se zabránilo růstu plísní nebo bakterií.

Příprava rajčatového základu

Příprava rajčatového základu je klíčovým krokem při zavařování rajčat. Nejprve je třeba oloupat a nakrájet rajčata na menší kousky. Poté je vhodné odstranit semena a vnitřní části rajčat, které mohou způsobit hořkost. Rajčata se pak dají do hrnce a vaří se na mírném ohni, dokud se nezměknou a neuvolní šťávu. Poté se směs rozmixuje mixérem nebo pomocí mixéru na tyčku, aby vznikl hladký základ. Přidání soli, cukru a koření podle chuti dodá omáčce další chuťovou rovinu.

Zavařování rajčat do sklenic

Zavařování rajčat do sklenic je jednoduchý proces, který umožňuje dlouhodobé uchování čerstvosti a chuti rajčat. Po přípravě rajčatového základu je čas na samotné zavařování. Sklenice by měly být čisté a suché. Rajčata se nejprve povaří ve vroucí vodě po dobu 30 sekund a následně se okamžitě přendají do ledové vody. Poté se oloupou a vyndají semena. Oloupaná rajčata se nakrájejí na menší kousky a naplní do sterilizovaných sklenic, které jsou předem vypláchnuty horkou vodou. Do každé sklenice se přidá také trocha soli a citronová šťáva pro zachování chuti. Sklenice se uzavřou sterilizovanými víčky a potom se ponoří do hrnce s vroucí vodou na 15 minut. Po vytažení sklenic z hrnce je důležité ověřit, že jsou správně uzavřené - víčko by nemělo být stlačitelné ani vydávat jakékoli zvuky při stisknutí. Zavařená rajčata mohou být skladována na temném a chladném místě po dobu několika měsíců.

Uzavření sklenic a jejich skladování

Po naplnění sklenic rajčaty je důležité je správně uzavřít. Nejčastěji se používají víčka s gumovou podložkou a železnými svorkami. Před uzavřením sklenic je třeba ověřit, zda jsou okraje sklenic čisté a suché. Poté se na každou sklenici umístí víčko s gumovou podložkou a přitlačí se železnou svorkou, která zajistí vzduchotěsnost. Uzavřené sklenice se pak vkládají do hrnce s horkou vodou a vaří se po dobu 15-20 minut. Po uvaření se sklenice vyjmou, nechají vychladnout a poté se kontroluje, zda jsou správně uzavřené - víčko by nemělo být pohyblivé ani stlačitelné. Sklenice s rajčaty lze potom uložit na chladné a tmavé místo, ideálně ve sklepě nebo spíži. Správně uzavřené a skladované sklenice by měly vydržet po dobu několika měsíců a sloužit jako chutný přísun domácích rajčat i během zimních měsíců.

Tipy pro úspěšné zavařování rajčat

Zavařování rajčat je sice jednoduché, ale přesto se může stát, že vám něco nevyjde. Proto máme pro vás pár tipů, jak dosáhnout úspěšného zavaření rajčat.

1. Vyberte zralá a pevná rajčata - pouze tyto druhy jsou vhodné pro zavařování.

2. Důkladně umyjte a zbavte se všech vadných částí rajčat.

3. Při sterilizaci sklenic dbejte na to, aby byly čisté a suché.

4. Uzavírací kryty musí být nové a nepoškozené - jinak hrozí riziko neúspěchu.

5. Při přípravě zavařovacího roztoku dodržujte správný poměr octa, cukru a soli.

6. Rajčatový základ můžete obohatit o další ingredience jako bylinky, koření nebo cibuli - podle vaší chuti.

7. Rajčata do sklenic plňte po okraj - tak minimalizujete riziko vzduchových bublin.

8. Sklenice uzavírejte ihned po naplnění a postupujte podle pokynů pro správné uzavření.

9. Skladujte zavařená rajčata na chladném a tmavém místě - ideálně ve sklepě.

10. Při otevírání sklenic dbejte na to, zda se vytvořil podtlak - pokud ne, nepoužívejte obsah.

S těmito tipy byste měli dosáhnout dokonalého domácího zavaření rajčat a užít si jejich chuť i během zimních měsíců.

Recept na domácí rajčatovou omáčku zavařenou

Potřebujeme:

- 2 kg zralých rajčat

- 1 cibuli

- 2 stroužky česneku

- 2 lžíce olivového oleje

- 1 lžičku cukru

- 1 lžičku soli

- 1 lžičku mletého pepře

- 1 lžičku sušeného oregana

Postup:

1. Rajčata omyjeme a zbavíme stopek. Nakrájíme je na menší kousky.

2. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme na drobné kostičky.

3. Na pánvi rozehřejeme olivový olej a osmahneme na něm cibuli s česnekem, dokud nezezlátnou.

4. Přidáme nakrájená rajčata, cukr, sůl, pepř a oregano. Vše promícháme a vaříme přibližně 30 minut, dokud se rajčata nerozvaří.

5. Hotovou omáčku rozmixujeme tyčovým mixérem do hladké konzistence.

6. Sterilizované sklenice naplníme omáčkou tak, aby byly plné po okraj.

7. Sklenice uzavřeme sterilizovanými uzávěry a povaříme ve vodní lázni asi 20 minut.

8. Po vychladnutí sklenice uložíme na chladné a tmavé místo.

Takto připravená rajčatová omáčka vydrží několik měsíců a může být využita jako základ pro různé pokrmy, například těstoviny nebo pizza.

Publikováno: 03. 01. 2024

Kategorie: recepty

Autor: Tereza Menšíková

Tagy: zavařování rajčat | postup a tipy pro zavařování rajčat