Rebarbora – neotřelá zelenina plná překvapení

Rebarbora

Úvod do rebarbory

Rebarbora, tuto zajímavou zeleninu mnozí z nás znají málo a nevědí, jak ji připravit. V tomto úvodu se dozvíte vše podstatné o této rostlině a jak s ní pracovat, aby vaše pokrmy byly plné chuti a vitamínů.

Historie a původ rebarbory

Rebarbora, známá také jako řapíkatá zelenina, se již po staletí těší oblibě v evropské kuchyni. Pochází z oblasti Střední a Východní Evropy a přesný původ není dosud znám. Tato zelenina byla poprvé popsaná v Holandsku koncem 16. století a v průběhu let se stala oblíbenou přísadou pro mnoho tradičních pokrmů, jako jsou koláče, polévky a saláty. Historicky byla rebarbora ceněna pro své léčivé účinky, například pro svou schopnost podporovat trávení. Dnes je rebarbora stále populárním a chutným druhem zeleniny, který poskytuje mnoho vitaminů a minerálních látek.

Výživové hodnoty rebarbory

Výživové hodnoty rebarbory

Rebarbora, také známá jako řapíkatý celer, je oblíbenou zeleninou v mnoha kuchyních po celém světě. Kromě chutného a charakteristického sladkokyselého aroma má rebarbora také mnoho výživových výhod.

Jednou z hlavních výhod rebarbory je její nízká kalorická hodnota. Pouhých 100 gramů rebarbory obsahuje pouze 21 kalorií, což ji činí ideálním jídlem pro ty, kteří se snaží udržet si svou hmotnost pod kontrolou.

Rebarbora je také bohatá na vitamín C a draslík. Vitamín C funguje jako antioxidant, pomáhá při tvorbě kolagenu a podporuje imunitní systém. Draslík pak pomáhá udržovat správnou rovnováhu tekutin v těle a reguluje srdeční rytmus.

Dále obsahuje rebarbora také fytonutrienty jako anthokyaniny, polyfenoly a flavonoidy. Tyto látky působí jako silné antioxidanty a mohou přispět k prevenci některých chronických onemocnění.

Pokud tedy hledáte nový způsob, jak doplnit svůj jídelníček o zdravé a chutné jídlo, neváhejte sehnat rebarboru a vyzkoušet ji na různých receptech.

Pěstování rebarbory

Pěstování rebarbory je snadný a zajímavý způsob, jak si vypěstovat oblíbenou zeleninu přímo v domácí zahradě. Rebarbora patří mezi tradiční druhy zeleniny u nás v České republice, a je oblíbená pro svou charakteristickou kyselou chuť. Pokud se rozhodnete pěstovat rebarboru na vlastní zahradě, můžete si být jisti, že budete mít vždy čerstvé a chutné plody k dispozici. V tomto článku se dozvíte, jak pěstovat rebarboru správně a co potřebujete k úspěšnému sklizni.

Recepty s rebarborou

Rebarbora je nejen velmi chutná, ale také velmi zdravá zelenina, kterou lze využít při přípravě mnoha různých pokrmů. Pokud i vy patříte mezi fanoušky této skvělé zeleniny, máme pro vás pár receptů, které si jistě oblíbíte. Najdete u nás například recept na tradiční český koláč s rebarborou, pikantní salát s rebarborou a kozím sýrem nebo krémovou polévku s rebarborou a smetanovým řezech. Přidejte si trochu zdraví do svého jídelníčku a zkuste některý z našich receptů!

1. Rebarborový koláč

1. Rebarborový koláč

Poznáte rebarboru? Tato zelenina s ostružinově červenými stonky je bohatá na vitamín C a vápník. A co kdybychom ji vyzkoušeli v koláči? Náš recept na rebarborový koláč s mandlovou pikantní posypkou vás určitě přesvědčí o tom, že máme novou oblíbenou surovinu!

2. Rebarborová marmeláda

Rebarborová marmeláda je skvělým způsobem, jak využít sezónní změnu a připravit si lahodnou pochoutku na celý rok! Tato pochoutka se vyrábí ze šťavnaté rebarbory, která dodá marmeládě svěží a jemnou chuť. Naučte se jednoduchý recept na rebarborovou marmeládu a užijte si ji k snídani nebo jako sladkou dezertní pochoutku.

3. Rebarborový džus

Pokud máte rádi exotické a netradiční chutě, Rebarborový džus je pro Vás tou správnou volbou! Tento nápoj je vyroben z rebarbory, která je bohatá na vitamíny a antioxidanty. Dává Vám energii na celý den a také pomáhá posílit imunitu. Rebarborový džus přináší osvěžující chuť se sladkou příchutí, kterou budete milovat!

Zdravotní benefity rebarbory

Rebarbora není jen chutné a zdravé koření, ale také skvělá zelenina, která přináší mnoho zdravotních benefity. Je bohatá na vitamíny A, C a K, draslík, vápník a železo. Rebarbora také obsahuje fytonutrienty s protizánětlivými vlastnostmi a vlákninu, kterou potřebuje náš trávicí systém. Pokud chcete podpořit vaše zdraví a užít si plody sezóny, nezapomeňte zařadit rebarboru do vaší stravy!

Závěr a doporučení pro konzumaci rebarbory.

Závěrem lze říci, že rebarbora je velmi lahodná a zdravá zelenina, kterou bychom měli více konzumovat. Doporučujeme ji přidávat do vašich oblíbených receptů jako přílohu nebo hlavní ingredienci. Pamatujte si však, že rebarbora obsahuje kyselinu šťavelovou, takže by se neměla jíst v nadměrném množství a lidé s citlivým trávením by ji měli konzumovat opatrně. Vyzkoušejte si tuto vynikající zeleninu a přidejte ji do svého jídelníčku!

Publikováno: 21. 06. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Vladan Brouček

Tagy: rebarbora | druh zeleniny