Špízy v troubě: Skvělý recept pro dokonalou chuť a snadnou přípravu

Špízy V Troubě

V dnešním článku se zaměříme na přípravu lahodných špízů v troubě. Pokud máte rádi grilované maso a chuťově bohaté pokrmy, pak jsou tyto špízy tou pravou volbou pro vás. Využitím trouby získáte dokonale propečené kousky masa s krásnou kůrkou, která se snadno odděluje od měkkého a šťavnatého uvnitř. Naše recepty jsou jednoduché a rychlé, takže si je můžete vyzkoušet i v průběhu týdne. Připravte se na chuťový zážitek, který si obzvláště oblíbí milovníci masitých jídel!

Seznámení se s receptem

Seznámit se s receptem na špízy v troubě může být zábavnou a chutnou zkušeností pro vaše chuťové buňky. Prvním krokem je shromáždit všechny potřebné ingredience, jako jsou maso (hovězí nebo kuřecí), paprika, cibule a další zelenina podle vašeho gusta. Poté krájejte ingredience na menší kousky, stejné velikosti pro rovnoměrné pečení. Následně vytvořte špízy pomocí dřevěných nebo kovových pálek a naskládejte je na plech pokrytý pečicím papírem. Důležité je zvolit správnou teplotu a dobu pečení, aby byly špízy dokonale propečené a sladké, ale stále šťavnaté. Po vyndání z trouby nechte chvíli odpočinout a poté se můžete těšit na vynikající chuť této jednoduché, ale lahodné pochoutky.

Potřebné suroviny

Pokud plánujete připravit špízy v troubě, je nutné mít k dispozici několik základních surovin. První a nejdůležitější surovinou jsou samozřejmě kousky masa, které chcete na špízu navléct. Můžete si vybrat z různých druhů masa, například z drůbežího, vepřového nebo hovězího. Dále budete potřebovat zeleninu - cibuli, papriky a cherry rajčata jsou oblíbeným doplňkem pro špízy. Kromě toho budete potřebovat olivový olej, sůl a koření dle vašeho gusta. Dobrou volbou mohou být také bylinky jako tymián nebo rozmarýn. Nezapomeňte také na dřevěné tyčinky na špízy - ideální jsou ty delší, aby se do trouby vešly a daly se snadno otáčet za pomocí páku nebo rukavic. S těmito surovinami už můžete začít připravovat lahodné špízy v troubě!

Postup přípravy

Postup přípravy špízů v troubě je velmi jednoduchý. Nejdříve si připravte maso a zeleninu na vaše oblíbené špízy. Poté maso nakrájejte na menší kousky, aby se dobře napichovalo na špízy. Zeleninu omyjte a nakrájejte na stejně velké kusy jako maso. Následně můžete začít sestavovat špízy - střídáte kusy masa a zeleniny na dřevěné nebo kovové tyčky.

Pak předehřejte troubu na 200 stupňů Celsia a umístěte špízy na pekáč nebo plech potažený olejem. Pokud chcete, můžete ještě posypat kořením nebo bylinkami podle vašeho gusta.

Pečeme asi 20-25 minut, dokud není maso propečené a zelenina hezky změkla. Občas obracíme dřevěné nebo kovové tyčky, aby se špízy pekly rovnoměrně.

A to je vše! Vaše lahodné a zdravé špízy jsou hotové do pár minut. Podávejte jako samostatné jídlo nebo s rýží či salátem podle vašeho vkusu. Dobrou chuť!

1 Příprava marinády

Příprava marinády je klíčovým krokem v přípravě lahodných špízů v troubě. Základem dobré marinády je správné složení koření a olejů, které dodají masu skvělou chuť a aroma. Všechny ingredience musí být důkladně promíchány, aby se vytvořila homogenní směs, do které jsou poté ponořeny masové kousky na špízu. Důležité je nechat maso marinovat dostatečně dlouho - ideálně přes noc - aby se absorbovaly všechny lahodné chutě a aroma. S tímto krokem připravy špízů se nenechte spěchat; důkladná a pečlivá příprava marinády rozhoduje o tom, zda budou vaše špízy obyčejného či mistrovského provedení!

2 Příprava špízů

Příprava špízů v troubě je poměrně snadný proces, který si může zvládnout každý. Začneme tím, že si připravíme různé druhy masa a zeleniny. Nejčastěji se používá hovězí nebo vepřové maso, ale můžeme použít také kuřecí či kozí maso. Zelenina by měla být čerstvá a kvalitní, doporučuje se použít papriku, cibuli, rajčata nebo cuketu.

Maso i zeleninu nakrájíme na menší kousky a následně je napichujeme na dřevěné špejle. Dbejte na to, aby byly kousky dostatečně velké a aby mezi jednotlivými ingrediencemi bylo správné vyvážení - tedy například dvakrát více masa než zeleniny.

Poté připravíme pekáč nebo plech a vložíme na něj špízy. Pečeme v troubě předehřáté na 200 stupňů po dobu cca 20-25 minut. Během pečení občas obracíme, aby se řádně propekly ze všech stran.

A hotovo! Můžete podávat s omáčkou dle vaší chuti a doplnit třeba rýží, bramborami nebo salátem.

3 Příprava trouby

Při přípravě lahodných špízů v troubě je důležité nezapomenout na tři klíčové kroky:

4 Pečení špízů v troubě

Pokud máte chuť na špízy, ale nechcete je vždycky grilovat venku, vyzkoušejte tento recept na pečené špízy v troubě. Pro přípravu budete potřebovat mleté maso (hovězí, kuřecí nebo vepřové), zeleninu dle vašeho gusta (rajčata, cibuli, papriky), koření a samozřejmě špejle na špízy. Maso smíchejte s kořením a nechte ho odpočinout. Zeleninu nakrájejte na menší kousky a postupně ji navlékejte spolu s masem na špejle. Poté dejte do trouby a pečte přibližně 20 minut nebo dokud není maso propečené. Podávejte s rýží či salátem dle vašeho vkusu a můžete si užít skvělou chuť grilovaných špízů i v zimním období!

Servírování a doporučení

Servírování a doporučení pro špízy připravené v troubě:

Po upečení špízů v troubě je vhodné je podávat ihned, aby se neochladily a zůstaly tak lahodně šťavnaté. Doporučujeme je podávat s kořeněným dipem nebo omáčkou z jogurtu a bylinek. K úpravě pokrmu můžete použít i různé druhy masa či zeleniny podle vaší chuti a preference. Pokud máte rádi pikantní chuť, můžete přidat do marinády trochu chilli papričky, ale pozor na to, aby nebyly příliš ostré. Tento pokrm je vynikající jako hlavní jídlo i jako součást grilovacího menu s přáteli. Vyzkoušejte tento recept na špízy v troubě a uvidíte sami, jak si tento jednoduchý, ale chutný pokrm oblíbí celá rodina!

Závěrem lze konstatovat, že špízy připravené v troubě jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí ušetřit čas a nemají možnost grilovat venku. Tento recept je jednoduchý na přípravu a zároveň nabízí spoustu prostoru pro vaše vlastní experimenty s ingrediencemi. Špízy lze podávat jako hlavní jídlo nebo jako součást různých salátů. Nezapomeňte si pochutnat!

Tipy a variace

Pokud jste unaveni obvyklými grilovacími špízy, můžete vyzkoušet novou verzi v troubě! Existuje mnoho způsobů, jak připravit skvělé a chutné špízy za použití trouby. Pokud milujete klasický grilovaný chutný steak, zkuste ho ochutnat jako špízy! Neomezujte se jen na hovězí maso - zkuste i kuřecí nebo rybí špízy. Další tip je přidat na každý špíz zeleninu, která dodá vašim špízům další chuť a zdravé vitaminy. Upečení těchto lahodných špízů trvá jen několik minut a budete schopni si užít svůj oblíbený pokrm po celý rok bez ohledu na počasí venku!

Publikováno: 22. 08. 2023

Kategorie: recepty

Autor: Adéla Broučková

Tagy: špízy v troubě | recept na špízy připravené v troubě