Chianti - Toskánské víno plné vášně a tradice

Chianti

Co je Chianti víno?

Chianti je typ italského vína pocházející z toskánské oblasti, který se vyznačuje charakteristickou chutí a aroma. Toto víno je vyrobeno z hroznů Sangiovese, kterým mohou být přidány i menší podíly jiných odrůd. Chianti má červenou barvu a je obvykle středně plné s ovocnými tóny třešní a jahod. Je ideálním společníkem k tradičním italským pokrmům s rajčaty a bylinkami. Přestože existuje mnoho druhů Chianti, každé z nich vám nabídne jedinečný zážitek s prvotřídním italským vínem.

Historie Chianti vína

Historie Chianti vína

Chianti je jedním z nejznámějších italských vín a má dlouhou a zajímavou historii. Jeho původ sahá až do 13. století, kdy bylo tento region Toskánska osídlen obyvateli ze severní Itálie. První zmínky o výrobě vína v této oblasti pochází z 14. století, kdy bylo Chianti považováno za jeden z nejlepších vinařských regionů ve středověké Itálii.

Začátkem 18. století byla v Toskánsku zakázána výroba sladkých vín, což vedlo k rozvoji produkce suchých červených vín, jako je Chianti. V roce 1716 byl také zaveden systém označení D.O.C.G., který garantoval kvalitu a původnost vína.

V průběhu 20. století se Chianti víno stalo velmi populárním po celém světě a mnoho vinic se snažilo upravit původní recepturu tak, aby vyhovovala mezinárodním trhům. V roce 1996 byla Také určena nová oblast Chianti Classico, kterou tvoří pouze vinice nacházející se mezi městy Florence a Siena.

Dnes je Chianti víno jedním z nejvyhledávanějších italských vín a je oblíbené pro svou bohatou chuť a aroma. Vyrábí se z odrůd Sangiovese, Canaiolo Nero, Colorino, Merlot a Cabernet Sauvignon. Každá vinice má svůj vlastní recept na toto tradiční víno, takže každý kousek Chianti je trošku jiný.

Charakteristiky Chianti vína

Chianti je italské víno pocházející z oblasti Toskánsko. Toto víno má vynikající pověst díky svým charakteristickým vlastnostem, které ho odlišují od ostatních vín. Mezi nejvýraznější rysy Chianti vína patří jeho ovocná aroma s tóny višní a ostružin, plné tělo a vyváženost mezi kyselinami a taniny. V chuti jsou patrné kořenité tóny a jemné doteky dubových sudů, ve kterých se víno zraje.

Chianti je vyrobeno ze dvou druhů hroznů - Sangiovese a Canaiolo. Sangiovese představuje hlavní složku tohoto vína a dodává mu charakteristickou chuť a aroma. Canaiolo se používá jako doplněk pro zlepšení barvy a struktury.

V Toskánsku existuje několik zón, kde se Chianti pěstuje, každá s vlastními charakteristikami. Mezi nejznámější patří Chianti Classico, Rufina a Colli Senesi.

Pokud hledáte skvělé italské víno plné chuti a vůně, rozhodně si vyzkoušejte Chianti!

Jak se vyrábí Chianti víno?

Chianti je nejznámější italské víno světa a jeho výroba má dlouhou tradici. Pokud se také zajímáte o to, jak se Chianti vyrábí, přečtěte si následující informace.

Výroba Chianti začíná sklizní hroznů a jejich ručním sběrem. Tyto hrozny jsou poté rozdrceny do malých kuliček, které se nazývají „most“. Tento most se následně umístí do velkých nádob, kde probíhá fermentace cukru obsaženého v hroznech na alkohol.

Poté, co fermentace skončí a zůstane pouze čistý alkohol a pevný odpad (tzv. kaly), dochází k druhému kroku - stárnutí vína. To probíhá v dubových sudech po dobu minimálně jednoho roku. Během této doby dochází ke změnám chuti i aroma vína.

Po skončení tohoto procesu se provede degustace, aby bylo možné posoudit chuť chystaného vína a provést konečné smíšení různých variant Chianti. A nakonec bylo Chianti víno připraveno na lahev a prodej.

Doufáme, že jste si z našeho popisu zodpověděli otázku, jak se vyrábí Chianti víno. Pokud máte zájem ochutnat toto slavné italské víno, neváhejte a zkuste je sami!

Regiony, kde se pěstuje Chianti víno

Chianti je populární italské víno, které se pěstuje v Toskánsku, konkrétně v regionech Chianti Classico, Chianti Colli Senesi a Chianti Rufina. Tyto oblasti jsou známé svými příznivými podmínkami pro pěstování hroznů Sangiovese, který tvoří základní složku tohoto vína. Pokud milujete kvalitní červené víno s nezaměnitelnou chutí a aroma, určitě byste měli navštívit tyto regiony a ochutnat plod práce místních vinařů.

Kombinace jídel s Chianti vínem

Kombinace jídel s Chianti vínem

Chianti je jedním z nejznámějších italských vín a jeho chuťové nuance se snadno hodí k přípravě mnoha jídel. Pokud si chcete dopřát skutečně nezapomenutelný gastronomický zážitek, zkuste kombinovat Chianti víno s některými lahodnými pokrmy. Zde najdete několik tipů na skvělé kombinace jídel s Chianti vínem.

Populární značky Chianti vína

Populární značky Chianti vína jsou mezi milovníky tohoto nápoje velmi oblíbené. Nejznámější a nejvyhledávanější jsou například Antinori, Banfi, Castello di Ama, Fonterutoli, Ruffino, nebo Vignamaggio. Tyto značky se pyšní dlouholetou tradicí ve výrobě kvalitního vína a především svým charakteristickým chuti a vůni. Pokud hledáte skvělou lahůdku pro vaši degustační akci, rozhodně byste neměli vynechat žádnou z těchto populárních značek Chianti vína.

Jak správně skladovat Chianti víno?

Pokud se chystáte skladovat Chianti víno, je důležité myslet na několik zásad. První a nejdůležitější pravidlo je ukládat víno v suchu a tmavosti. Prodloužíte tak jeho životnost a ochráníte ho před škodlivými účinky světla.

Dalším faktorem, na který musíte myslet, je teplota skladovacího prostoru. Doporučená teplota pro uchování Chianti vína je mezi 13-15°C. Pokud bude místo příliš horké či chladné, může to ovlivnit kvalitu vína.

Důležité je také dbát na polohu láhve. Víno by mělo být uloženo v poloze lehce nakloněné směrem k uzávěru. Tím zajistíte správnou vlhkost uvnitř lahve a zabráníte tak vysychání zákrovu.

Pokud budete tato pravidla dodržovat, vaše Chianti víno si zachová svou chuť a aroma po dlouhou dobu.

Jak servírovat Chianti víno?

Když přemýšlíte o servírování Chianti vína, první věc, na kterou byste měli myslet, je vhodná teplota. Chianti by měl být podáván lehce ochlazený na teplotu okolo 16-18 °C.

Další důležitou věcí při servírování Chianti vína je správný druh sklenice. Vyberte si sklenici s vyšší nálevkou a širším dnem, aby se mohlo víno tvořit a čichové buňky uvolnilo svůj potenciál.

Pokud plánujete podávat Chianti k jídlu, doporučuje se servírovat ho s typicky italským jídlem jako jsou těstoviny s rajčaty nebo pizza. Pokud se rozhodnete pro steak nebo jiné masité jídlo, zvolte raději kvalitní červené víno.

V neposlední řadě dejte si pozor na to, jak víno nalijete do sklenice. Chianti by neměl být nalit až po okraj, ponechte dostatek prostoru pro vůni a chuť. Pamatujte si také, že hloubka barvy vína může být velmi odlišná podle značky a letopočtu - může se jednat o světlejší červené nebo tmavější víno.

Zajímavosti o Chianti vínu

Zajímavosti o Chianti vínu

Chianti, to není jen tak nějaké víno. Toto italské víno má bohatou historii a tradice, která sahá až do středověku. Zajímavostí je, že původní oblast produkce se nachází v Toskánsku a zahrnuje okolí města Florencie.

Další zajímavostí je použití specifických hroznů Sangiovese, Canaiolo Nero a Colorino. Tyto hrozny dávají Chianti charakteristickou chuť a aroma.

Není tajemstvím, že Chianti se perfektně hodí k italským pokrmům. Jsou to právě tyto gastronomické spojení, které dávají Chianti jedinečný zážitek.

A co víte o značení na lahvi? Pokud najdete označení "Chianti Classico", nebo dokonce "Riserva" na etiketě, pak se jedná o certifikovanou kvalitu s dlouhodobým skladováním a pečlivým výběrem hroznů.

To jsou jen některé zajímavosti o Chianti vínu. Ať už si ho dopřejete samotné nebo s italskými delikatesami, žádné ochutnávání italských vín není kompletní bez ochutnávky Chianti.

Publikováno: 30. 05. 2023

Kategorie: potraviny

Autor: Rudolf Brzobohatý

Tagy: chianti | víno