Kapari: Skvělý způsob, jak oživit vaše pokrmy a nápoje!

Kapari

Úvod:

Kapari jsou malé, zelené plody s nezaměnitelnou vůní a kyselou, sladkou chutí. Tento výjimečný druh potravin se stává stále populárnějším v moderní kuchyni díky svému jedinečnému charakteru. Kapari nejsou pouze oblíbenou ingrediencí při vaření, ale také dodávají skvělou chuť mnoha nápojům a koktejlům. V tomto článku se zaměříme na to, jak kapari mohou být užitečnou součástí vašeho jídla a pití a jak mohou přinést do vašich pokrmů nový rozměr.

Co jsou kapary a jak se získávají

Kapary jsou malé, zelené plody rostliny kapraříku, které jsou oblíbeným ingrediencí v mnoha kuchyních po celém světě. Tyto plody se sbírají ručně a obvykle se poté dále zpracovávají vatováním v soli nebo nakládáním do octa. Právě díky tomuto procesu má kapar charakteristickou slanou chuť a silnou vůni. Kapary se používají jako přísada do omáček, salátů, těstovin, ryb či masových pokrmů a také jako ozdoba jídla. Vzhledem k jejich intenzivní chuti stačí pouze malé množství těchto plodů na obohacení jakékoli potraviny.

Historie a původ kapar

Kapary jsou malé zelené plody, které jsou často používány jako koření a dochucovadlo v gastronomii. Historie kapar sahá až do starověkého Řecka, kde byly pěstovány na ostrovech Egejského moře. V antických dobách byly kapary ceněny pro svůj silný a pikantní chuťový profil, ale také pro své léčebné účinky.

Během středověku se pěstování kapar rozšířilo po celém Středomoří, zejména v Itálii a na Sicílii. Kapary byly v té době již běžnou součástí mnoha regionálních kuchyní. Přestože se původně jednalo o plody rostliny známé jako Capparis spinosa, dnes se kapar pod tímto názvem prodávají i z jiných druhů rostlin.

Díky své intenzivní chuti a aroma se kapary staly populárním doplňkem mnoha pokrmů. Jsou často používány v různých omáčkách, salátech nebo jako koření k masu. V italské kuchyni jsou například oblíbeným ingrediencí ve slavném pokrmu "vitello tonnato" - tenkými plátky uzeného telecího masa, zalité omáčkou z tuňáka a kaparů.

Dnes jsou kapary běžně dostupné v obchodech s potravinami po celém světě a staly se oblíbeným kořením pro milovníky dobrého jídla.

Použití kapar v kuchyni

Kapary jsou malé, sladkokyselé plody, které se získávají z rostliny kaparovníku. V kuchyni se používají především jako koření a ozdoba různých jídel. Kapary mají charakteristickou chuť, která je výrazně sladkokyselá a trochu pikantní. Patří k nezbytným ingrediencím některých oblíbených jídel, jako jsou např. salát niçoise, pizza nebo dresinky na saláty. Kromě toho se kapary mohou použít i jako součást marinády pro maso či ryby a dodat jim tak zajímavou chuťovou nuanci. Při použití kaparů v kuchyni je třeba dávat pozor na to, aby nebyly přesolené, protože jejich slanost může přehlušit ostatní chutě v jídle. Pokud máte rádi nové chuťové zážitky, určitě zkuste nějaký recept s kaparami!

Recepty s kapary

Kapary jsou malé, slané květy, které se často používají jako ingredience v různých receptech. Tyto květiny dodávají jídlům silnou a pikantní chuť, díky čemuž jsou oblíbeným přísadou pro řadu jídel. Existuje mnoho receptů, které užívají kapary, jako například polévky, saláty nebo těstoviny s omáčkou. Kapary také často najdeme v italské kuchyni, například ve slavném pokrmu vitello tonnato - tenkými plátky pravého telecího masa pokrytém smetanovou omáčkou s kaparami a tuňákem. Pokud máte rádi chuť kaparů, můžete je použít i na ochucení domácích steaků nebo ryb. S tímto univerzálním ingrediencemi může být vaše kulinářská fantazie bez hranic!

a) Kapary v omáčkách

Kapary jsou malé, zelené okurkovité plody, které jsou oblíbeným ingrediencí v mnoha kuchyních po celém světě. Tyto slané a nakládané kapary se často používají jako dochucovadlo pro saláty, omáčky a různá jídla s rybami. V Itálii jsou například populární kapary v omáčce puttanescu nebo je možné si vychutnat těstoviny s kaparami a olivami. Kapary mají charakteristickou chuť, která je jedinečná a těžko nahraditelná. Pokud milujete pikantní a dochucenou kuchyni, rozhodně byste neměli podcenit význam těchto drobných plodů!

b) Kapary v salátech

Kapary jsou nejčastěji považovány za koření kulinářských receptů, ale mohou být také vynikajícím doplňkem do salátů. Jejich intenzivní a kyselá chuť dokáže osvěžit každou zeleninovou směs a dodat jí potřebný nádech exotiky. Kapary se dají snadno přidat do jakéhokoliv druhu salátu, například do rajčatového, okurkového nebo řeřichového salátu. Doporučujeme je umístit na vrchol salátu pro kontrast mezi jejich chutí a ostatními složkami. Navíc kapary dodají salátu extra porci vitaminu C, hořčíku a vápníku. Pokud tedy hledáte nový a zajímavý způsob, jak si vychutnat kapary, zkuste je přidat do vašeho oblíbeného salátu!

c) Kapary v těstovinách

Jedním z nejchutnějších způsobů, jak použít kapary, jsou těstoviny s kaparami. Kapary přidávají do této jednoduché a rychlé pasty nádhernou slanou chuť, která dokonale doplňuje chuť těstovin. Není potřeba přidávat mnoho dalších ingrediencí - jen olivový olej a čerstvé bylinky jako bazalka nebo petrželka jsou dostatečné k vytvoření lahodného jídla. Pokud preferujete smetanovou omáčku, kapary se také skvěle hodí do ní. Tuto kombinaci si můžete vychutnat spolu s oblíbenými těstovinami jako penne, spaghetti nebo tagliatelle pro dokonalý italský oběd nebo večeři.

Kombinace kapar s dalšími surovinami

Kapary jsou sušené květy z rostliny nazývané kaparovník a jsou vynikající přísadou do mnoha jídel. Jejich kyselá chuť dokáže oživit i ty nejslabší pokrmy a dodat jim na intenzitě. Kapary se často používají jako ingredience do různých omáček a salátů, ale také je můžeme kombinovat s dalšími surovinami, například s masem, rybami nebo zeleninou. Velmi oblíbeným pokrmem, který obsahuje kapary, je třeba italská specialita ve formě pasty alla puttanesca. V této směsi najdeme kromě kapar také olivy, rajčata, česnek a chilli papričky. Kombinací těchto surovin vznikne velmi aromatičtí a chutný pokrm. Pokud máte rádi exotické recepty, určitě oceníte indickou omáčku tikka masala, která obsahuje kapary spolu s kuřecím masem a kořením garam masala. Kombinace jednotlivých surovin může být opravdu nekonečná a kapary jsou skvělým doplňkem pro vaše kulinářské umění.

Zdravotní benefity kapar

Kapary jsou malé zelené plody, které se používají jako koření a přísada do různých jídel a nápojů. Kromě toho mají však také mnoho zdravotních benefitů. Kapary jsou bohatým zdrojem antioxidantů, což pomáhá ochraňovat tělo před volnými radikály, které způsobují stárnutí a nemoci. Kapary obsahují také flavonoidy a quercetin, které přispívají k posilování imunitního systému a snižování zánětu v těle. Navíc kapary pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi díky obsahu vlákniny a sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Celkově lze říci, že konzumace kaparů je skvělým způsobem, jak dodat tělu mnoho potřebných živin a podpořit jeho celkové zdraví.

Tipy a triky pro práci s kaparami

Kapary jsou oblíbeným přísadou v kuchyni díky svému charakteristickému slanému a nakyslému okusu. Pokud pracujete s kaparami poprvé, můžete se setkat s několika problémy, jako je například nevědomost toho, jak je správně použít, aby jídlo nebylo přesolené nebo zakyslé. Zde jsou některé užitečné tipy a triky pro práci s kaparami:

- Před použitím kapar opláchněte studenou vodou, abyste odstranili přebytečnou sůl a octovou chuť.

- Pokud plánujete použít kapary ve vařeném jídle nebo omáčce, přidejte je na poslední chvíli, aby si zachovaly svou strukturu a chuť.

- Pokud pracujete s velmi slanými kaparami, můžete je namočit do mléka po dobu několika minut před použitím. Tento proces pomůže snížit jejich solenost.

- Kapary lze také použít jako ingredience pro salátové dresinky nebo marinády ke grilovaným masům.

S těmito jednoduchými tipy a triky můžete vaše jídla obohatit o unikátní chuťový zážitek, který kapary nabízejí.

V závěru lze konstatovat, že kapari jsou vynikajícím doplňkem mnoha jídel a nápojů. Jejich specifická chuť dokáže obohatit jak jednoduché saláty, tak i sofistikovanější pokrmy. Navíc mají mnoho zdravotních beneficíí, jako například detoxikační účinky či podporu trávení. Proto bychom je rozhodně neměli podceňovat a mohli bychom si je zařadit do své každodenní stravy.

Zdroje

Kapari jsou typickým kořením a dochucovadlem, které se používá v mnoha kuchyních po celém světě. Tyto malé zelené plody jsou bohaté na vitamíny a minerály, jako je vápník, draslík a železo. V kuchyni se obvykle používají nakládané kapary, které mají intenzivní slanou chuť a lehce hořký nádech. Mohou být použity jako přísada do salátů, omáček, marinád nebo jako dekorace na talíři. Navíc mají kapary také účinky prospěšné pro zdraví, např. podporují trávení nebo pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Publikováno: 18. 09. 2023

Kategorie: recepty

Autor: Veronika Balcarová

Tagy: kapari | jídlo a pití